Jakie są najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry?

Jakie są najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która dotyka coraz większe grono osób. Cierpią na nią zarówno dorośli, jak i dzieci w różnym wieku. Sprawdźmy, jakie objawy daje atopowe zapalenie skóry i jak można je zwalczyć! Co warto wiedzieć o tej chorobie skórnej?

AZS – co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to inaczej wyprysk atopowy, czyli niezakaźna choroba zapalna skóry. Prowadzi do jej swędzenia, pękania i suchości, wykazując charakter przewlekły i nawracający. Podstawą takiego problemu są głównie zaburzenia w układzie immunologicznym. AZS to dokuczliwe schorzenie, przebiegające z okresami remisji i zaostrzeń. Często pojawia się wraz z katarem siennym, alergiami pokarmowymi, czy też astmą. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Objawy atopowego zapalenia skóry

Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry objawy bywają uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Przede wszystkim u chorego występuje uporczywy i silny świąd. Ponadto, innymi dolegliwościami są:

  • Suchość skóry
  • Zmiany na skórze (np. pęcherzyki i grudki o nawrotowym charakterze)
  • Powierzchowne ubytki naskórka (przeczosy)
  • Pogrubienie i stwardnienie skóry
  • Skłonność do zakażeń bakteryjnych
  • Podrażnienie skóry

Warto zauważyć, że AZS bywa mylone z łuszczycą. Choroba te charakteryzuje się wykwitami skórnymi, dlatego jest często nazywana świerzbiączką lub egzemą. Wyprysk atopowy zazwyczaj pojawia się w tym miejscu, które było wystawione na działania drażniącej substancji. W efekcie dochodzi do podrażnienia i zaczerwienienia w miejscu kontaktu, co może przyjmować postać wysiękowych zmian lub rumieniowych grudek. 

AZS – jak wygląda leczenie?

Jak przebiega leczenie atopowego zapalenia skóry? Zazwyczaj jest to proces złożony i długotrwały, zależny głównie od objawów i ich nasilenia. AZS nie może zostać wyleczone całkowicie, lecz istnieje możliwość zminimalizowania objawów choroby. Specjaliści zalecają swoim pacjentom różne metody leczenia atopowego zapalenia skóry, takie jak:

  • Preparaty miejscowe z lekami przeciwhistaminowymi
  • Maści i kremu o działaniu przeciwzapalnym
  • Leki immunosupresyjne, które zmniejszają reakcje alergiczne
  • Fototerapie
  • Glikokortykosteroidy miejscowe w trudnych przypadkach
  • Antybiotyki w razie infekcji skórnej
  • Leki uspokajające i psychoterapia

Zastosowane leki mają doprowadzić do tego, aby atopowa skóra została pozbawiona stanu zapalnego, świądu i obrzęku. Oczywiście ich wybór skonsultować powinniśmy z lekarzem, który wdroży odpowiednią drogę leczenia i wskaże nam jak dbać o atopową skórę. Na rynku dodatkowo znajdziemy wiele cenionych kosmetyków do wrażliwej i atopowej skóry, które mogą stanowić codzienne uzupełnienie pielęgnacji. Wybierajmy jedynie naturalne i sprawdzone składniki, które sprawią, że nasza skóra będzie cieszyć się zdrowiem, odpowiednim nawilżeniem i młodością.

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, z którą można nauczyć się żyć, pod warunkiem, że będziemy postępować zgodnie z zaleceniami specjalistów. 

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + jedenaście =