Jakie są najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry?
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która dotyka coraz większe grono osób. Cierpią na nią zarówno dorośli, jak i dzieci w różnym wieku. Sprawdźmy, jakie objawy daje atopowe zapalenie skóry i jak można je zwalczyć! Co warto wiedzieć o tej chorobie skórnej?
AZS – co to za choroba?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to inaczej wyprysk atopowy, czyli niezakaźna choroba zapalna skóry. Prowadzi do jej swędzenia, pękania i suchości, wykazując charakter przewlekły i nawracający. Podstawą takiego problemu są głównie zaburzenia w układzie immunologicznym. AZS to dokuczliwe schorzenie, przebiegające z okresami remisji i zaostrzeń. Często pojawia się wraz z katarem siennym, alergiami pokarmowymi, czy też astmą. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Objawy atopowego zapalenia skóry
Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry objawy bywają uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Przede wszystkim u chorego występuje uporczywy i silny świąd. Ponadto, innymi dolegliwościami są:
- Suchość skóry
- Zmiany na skórze (np. pęcherzyki i grudki o nawrotowym charakterze)
- Powierzchowne ubytki naskórka (przeczosy)
- Pogrubienie i stwardnienie skóry
- Skłonność do zakażeń bakteryjnych
- Podrażnienie skóry
Warto zauważyć, że AZS bywa mylone z łuszczycą. Choroba te charakteryzuje się wykwitami skórnymi, dlatego jest często nazywana świerzbiączką lub egzemą. Wyprysk atopowy zazwyczaj pojawia się w tym miejscu, które było wystawione na działania drażniącej substancji. W efekcie dochodzi do podrażnienia i zaczerwienienia w miejscu kontaktu, co może przyjmować postać wysiękowych zmian lub rumieniowych grudek.
AZS – jak wygląda leczenie?
Jak przebiega leczenie atopowego zapalenia skóry? Zazwyczaj jest to proces złożony i długotrwały, zależny głównie od objawów i ich nasilenia. AZS nie może zostać wyleczone całkowicie, lecz istnieje możliwość zminimalizowania objawów choroby. Specjaliści zalecają swoim pacjentom różne metody leczenia atopowego zapalenia skóry, takie jak:
- Preparaty miejscowe z lekami przeciwhistaminowymi
- Maści i kremu o działaniu przeciwzapalnym
- Leki immunosupresyjne, które zmniejszają reakcje alergiczne
- Fototerapie
- Glikokortykosteroidy miejscowe w trudnych przypadkach
- Antybiotyki w razie infekcji skórnej
- Leki uspokajające i psychoterapia
Zastosowane leki mają doprowadzić do tego, aby atopowa skóra została pozbawiona stanu zapalnego, świądu i obrzęku. Oczywiście ich wybór skonsultować powinniśmy z lekarzem, który wdroży odpowiednią drogę leczenia i wskaże nam jak dbać o atopową skórę. Na rynku dodatkowo znajdziemy wiele cenionych kosmetyków do wrażliwej i atopowej skóry, które mogą stanowić codzienne uzupełnienie pielęgnacji. Wybierajmy jedynie naturalne i sprawdzone składniki, które sprawią, że nasza skóra będzie cieszyć się zdrowiem, odpowiednim nawilżeniem i młodością.
Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, z którą można nauczyć się żyć, pod warunkiem, że będziemy postępować zgodnie z zaleceniami specjalistów.