Peptydy kolagenowe – innowacja w pielęgnacji skóry

Peptydy kolagenowe – innowacja w pielęgnacji skóry

Peptydy kolagenowe powstają w wyniku hydrolizy kolagenu, który ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i młodego wyglądu skóry. Proces rozkładu większych molekuł kolagenu na mniejsze cząstki sprawia, że wchłanialność tej substancji istotnie się poprawia. Peptydy kolagenowe zdecydowanie stanowią innowację w pielęgnacji skóry. Zobacz, jak je stosować na skórę i jakie możesz uzyskać efekty.

Czym jest kolagen i peptydy kolagenowe? Czym się różnią?

Kolagen i peptydy kolagenowe to taka sama substancja, natomiast różnice występują pod względem budowy. Peptydy stanowią krótkie łańcuchy białkowe powstałe w wyniku hydrolizy białka, jakim jest kolagen. Proces ten powoduje lepsze wchłanianie się kolagenu przez organizm. To kluczowe dla istoty stosowania go w kosmetykach, ponieważ substancja ta w tradycyjnej postaci składa się ze zbyt dużych cząsteczek, aby mogły one przeniknąć w głębsze partie skóry. Wówczas kolagen pełni jedynie rolę filmu zapobiegającego utracie wody. Z kolei peptydy kolagenowe to innowacja w kosmetykach, ponieważ pozwalają dotrzeć kolagenowi głębiej, dodatkowo stymulując naturalną produkcję tego składnika przez nasz organizm. Masa cząsteczkowa peptydów kolagenowych w Daltonach (DA) wynosi od 1 do 10 kDa. Podczas gdy kolagen np. w postaci żelatyny (czyli już poddany lekkiej hydrolizie) wykazuje wartość 20-260 kDa, a w innym pożywieniu – 100-300 kDa. 

Stosowanie peptydów kolagenowych na skórę twarzy – od kiedy zacząć i dlaczego warto?

Spadek produkcji kolagenu następuje po 25. roku życia – i właśnie ten okres jest najlepszy do rozpoczęcia rutyny pielęgnacyjnej zawierającej kosmetyki z kolagenem w składzie.

Zatracanie włókien tego białka ma wiele przyczyn – różne czynniki mogą powodować zmniejszenie produkcji oraz destrukcję włókien kolagenowych. To np. zaburzenia hormonalne, stosowanie używek, prowadzenie niezdrowego stylu życia, ekspozycja na promieniowanie UV, nadmierny stres, niektóre choroby. Wraz ze spowolnieniem produkcji kolagenu przez organizm, zaczynają być widoczne pierwsze oznaki starzenia – zwłaszcza na skórze. Białka kolagenowe odpowiadają bowiem za:

  • wypełnianie przestrzeni międzykomórkowych,
  • wytrzymałość tkanek,
  • wiązanie wody,
  • usprawnianie procesów krzepnięcia krwi,
  • stymulowanie produkcji kolagenu w organizmie,
  • elastyczność skóry.

Działanie kolagenu przez lata zostało wielokrotnie potwierdzone przez badaczy. 

Objawy niedoboru kolagenu – przyspieszone starzenie się skóry i nie tylko

W przypadku niedoboru kolagenu dochodzi do przyspieszenia procesów starzenia się skóry. Dochodzi do powstawania zmarszczek, skóra traci jędrność i staje się wiotka (zmniejsza się sprężystość i elastyczność skóry). Łatwiej też tworzą się przebarwienia i inne zmiany będące oznakami starzenia.

Stosując kosmetyki z peptydami kolagenowymi w składzie, możesz spodziewać się przyspieszonej regeneracji skóry, poprawy jej jędrności, złagodzenia podrażnień oraz lepszej elastyczności. Skóra jest ponadto lepiej chroniona, ponieważ kolagen wspomaga barierę hydrolipidową skóry, dzięki czemu cera zyskuje blasku.

Wybierając kolagen do twarzy, zwróć natomiast uwagę, aby produkt traktował holistycznie potrzeby Twojej skóry. Jeśli np. zmagasz się z przebarwieniami i zmarszczkami, poza kolagenem szukaj w składzie np. witaminy C czy retinolu. 

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + dziewiętnaście =